فارسی العربیة
صفحه اصلی مقالات دروس خارج مجله کلام اسلامی تصاویر استفتائات اخبار قاموس المعارف ریحانة الأدب
گروه های خبری
آخرین اخبار
آمال و آرزو بار انسان را زیاد می کند و دیر به مقصد می رسد.
آیت الله العظمي سبحانی گفتند: کوشش کنیم که بارمان در پیش خدا کمتر باشد و آمال نداشته باشیم؛ آمال و آرزوهای زیاد، بار زیاد می آورد.

آیت الله سبحانی در درس خارج اصول در مسجد اعظم قم به روایتی از أمیرالمؤمنین (عليه السلام) اشاره کردند و گفتند: حضرت در این حدیث فرمودند: «نجی المخفون/ سبکباران نجات پیدا می‌کنند».

ایشان ابراز داشتند: مسافری که بار زیادی دارد، دیرتر به مقصد می رسد؛ اما مسافری که بار کمتر دارد، زودتر به نتیجه خواهد رسید.

معظم له با اشاره به اینکه این روایت در یکی از اتفاقات زندگی بنده مجسم شده است، یادآور شدند: بنده سال ۱۳۳۱ به اصفهان می رفتم که ماشین در میان راه خراب شد؛ بنده مختصر باری داشتم و برداشتم و سوار یک ماشین عبوری شدم و به مقصد رسیدم؛ اما کسانی که بار زیادی داشتند، مجبور بودند که بمانند تا ماشین درست شود.

ايشان خاطرنشان ساختند: کوشش کنیم که بارمان در پیش خدا کمتر باشد و آمال نداشته باشیم؛ آمال و آرزوهای زیاد، بار زیاد می آورد.

آيت الله سبحاني با تأکید بر اینکه اگر خواهان خدمت هستیم، «نجی المخفون» باشیم، تصریح کردند: شنیدم که امام راحل در خواب یکی از فرزندان خود آمدند و بیان کردند که ما عبور کردیم؛ اما عبور مشکل است؛ این جمله هشداری برای ماست تا مراقب باشیم.