فارسی العربیة
صفحه اصلی مقالات دروس خارج مجله کلام اسلامی تصاویر استفتائات اخبار قاموس المعارف ریحانة الأدب
گروه های خبری
آخرین اخبار
آیت الله سبحانی: دقت شود مالیات از افراد پردرآمد اخذ شود و از افراد کم در آمد صرف نظر شود.
معظم له در دیدار رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور بیان کردند: اخذ مالیات هدف نباشد بلکه هدف از اخذ مالیات عمران و آبادانی کشور باشد و اگر ملت عمران و آبادانی را با چشم خود مشاهده کنندبه استقبال پرداخت مالیات می­روند.

در تاریخ 27/6/1398 رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور، جناب آقای دکتر پارسا و هیئت همراه با حضرت آیت الله العظمی سبحانی(مدظله) در مؤسسه امام صادق(ع) دیدار کردند.

دکتر پارسا درابتدای سخن یادآورشدند که در تمام کشورهای پیشرفته ، نیاز دولت از طریق اخذمالیات از پردرآمدها برطرف می­شود. ولی متأسفانه در تاکنون این مطلب در کشور ما چندان جا نیفتاده است زیرا درگذشته تا حالا بار دولت بر دوش درآمد نفت بود. اکنون که این درآمد بر اثر تحریم­ها ناچیز شده است بایدهزینه دولت را خود ملت بپردازند البته کسانی بایدمالیات بدهند که اضافه بر هزینه­های زندگی درآمدی داشته باشند.

آیت الله العظمی سبحانی پس از تکریم نسبت به ایشان و هیئت همراه دو مطلب را متذکرشدند:

مطلب نخست: اینکه دولت پیش از آنکه به اخذمالیات اهتمام بورزد، باید به عمران و آبادی همت بگمارد. البته این مسئله شاید در ابتدا بعید به نظر برسد که چگونه اهتمام به عمران و آبادانی پیش از اهتمام به اخذ مالیات باشد. این مطلبی است که امام علی (ع) در رساله­ای که به مالک اشتر نوشته­اند یادآور شده است و چنین فرموده است:

«... وَلْيَکُنْ نَظَرُکَ فِي عِمَارَةِ الاْرْضِ أَبْلَغَ مِنْ نَظَرِکَ فِي اسْتِجْلاَبِ الْخَرَاجِ، لاِنَّ ذَلِکَ لاَ يُدْرَکُ إِلاَّ بِالْعِمَارَةِ؛ ...»[1]

آیت الله سبحانی بیان کردند: کلام امیرمؤمنان اشاره به این است که اخذ مالیات هدف نباشد بلکه هدف از اخذ مالیات عمران و آبادانی کشور باشد و اگر ملت عمران و آبادانی را با چشم خود مشاهده کنندبه استقبال پرداخت مالیات می­روند.

ایشان گفتند: از این بیان نتیجه می­گیریم که باید انچه که از مردم به عنوان مالیات دریافت می­شود در مسیر عمران و آبادنی کشور باشد .لذا باید دولت در درجه نخست مالیات را در امور ضروی، از آن پس در مورد نیازها، اگر چیزی باقی ماند آن را در کمالیات مصرف کند.

معظم له خاطر نشان کردند: امروز بخشی از درآمد کشور در مواردی مصرف می­شود که جزء درجه سه است و من نمی­خواهم انگشت روی مصادیق آن بگذارم تا تنش ایجاد کند؛ ولی تکرار می­کنم موارد مصرف مالیات در صورتی شرعی است که نخست در امور ضروری سپس در مورد نیاز باشد اگر چیزی اضافه ماند آنگاه در مورد کمالیات.

مطلب دوم: اینکه در اخذمالیات دقت شود کسانی که واقعاً درآمد چشمگیری دارند از آنها اخذ مالیات شود اما کسان کم درآمد هرچند به ظاهر درآمددار حساب می­شوند، صرف نظر شود.

ایشان در پایان گفتند: امید است ملت ایران که اکنون دولت از نظر اداره امورکشور در مضیقه قرار گرفته است او را یاری کنند و با دست و دل باز آنچه که توان دارند در طبق اخلاص نهاده و تقدیم کنند و دولت هم با کمال دقت و احتیاط در مصرف ،این استقبال را پاسخ گویند.  

................................................................

[1] شرح نامه 53 نهج البلاغه