فارسی العربیة
صفحه اصلی مقالات دروس خارج مجله کلام اسلامی تصاویر استفتائات اخبار قاموس المعارف ریحانة الأدب
گروه های خبری
آخرین اخبار
مهر تایید قرآن بر حقانیت نظر شیعه در زمینه زیارت قبور
آیت الله سبحانی با اشاره به ‌آیه ۸۴ سوره توبه،این ‌آیه را مهر تاییدی بر استحباب زیارت قبور دانستند.

آیت الله سبحانی در درس تفسیر ماه رمضان خود در مدرسه علمیه حجتیه در قم با اشاره به آیه 84 سوره توبه گفتند: خداوند در این آیه به مواردی اشاره می کند که نقاب از چهره منافقانی که تصور می کردند در کار خود بسیار موفق هستند بر می دارد و آنها را منکوب می کند.

ایشان افزودند: در آیه «وَلَا تُصَلِّ عَلَى أَحَدٍ مِنْهُمْ مَاتَ أَبَدًا وَلَا تَقُمْ عَلَى قَبْرِهِ إِنَّهُمْ كَفَرُوا بِاللَّهِ وَرَسُولِهِ وَمَاتُوا وَهُمْ فَاسِقُونَ » بیان شده است که ای پیامبر بر احدی آنها از به شکل ابدی نماز نخواند و بر قبر آنها نایست.

معظم له بیان کردند: در اینجا نخست عنوان می کند که در حق منافقان دعا نکن(شامل نماز میت و دعا) و دوم بر قبر منافقان نایست که این مساله بیانگر نگاهی است که خداوند به منافقان دارد و می خواهد که چهره منافقان برای مردم عیان شود و آنها به نتیجه کاری کرده اند برسند.

معظم له یادآورشدند: اگر در این آیه از دعای پیامبر(ص) بحث شده از این جهت است که این امر مفروض است که منافقان قابل هدایت نیستند و به همین خاطر نباید آنها را دعا کرد.

آیت الله سبحانی با ذکر این مطلب که با این آیه یک بحث مهم کلامی تعیین تکلیف می شود، عنوان کردند: از این آیه مشخص می شود که زیارت قبور در سیره پیامبر و اسلام، مستحب است، ولی خداوند امر می کند که سرقبر آنها هم حضور نیابید.

ایشان با رد ادله وهابیون در خصوص زیارت اهل قبور گفتند: برخی از وهابیون معتدل زیارت قبر را شرک و عبث نمی دانند، بلکه رای به استحباب دارند، ولی تندروهای وهابی باید در مقابل این آیه که به روشنی بر مساله استحباب زیارت قبر اشاره می کند ادله قوی داشته باشند که قطعا ندارند.

معظم له بیان کردند: ضمن این آیه که از ادله مهم در تایید استحباب زیارت قبور است سنت و روایات نبوی این امر را روشن می سازد؛ از جمله روایات مهمی که در این زمینه بیان شده، روایتی است که در آن بیان می دارد که زیارت قبر، انسان را به یاد آخرت می اندازد و حالت زهد به انسان دست می دهد.

آیت الله العظمی سبحانی ضمن بیان این مطلب که نباید در این مساله با آنها جدل کرد گفتند: در سنت نبوی است که روزی پیامبر اکرم(ص) دست عایشه را می گیرد و به بقیع می آورد و سنت و آداب زیارت قبور را به او آموزش می دهد و این گونه مسایل کاملا مبرهن و مبین است.

آیت الله سبحانی در پایان، رد احادیث را بی احترامی به مقام اولیا ندانستند و بیان کردند: طبق امر بزرگان دین، هر روایتی که با کتاب الهی و سنت و سیره نبوی همخوانی ندارد آنها را رد می کنیم؛ البته این رد کردن به دلیل علاقه ما به اسلام و پیامبر و ائمه (ع) است.