فارسی العربیة
صفحه اصلی مقالات دروس خارج مجله کلام اسلامی تصاویر استفتائات اخبار قاموس المعارف ریحانة الأدب
گروه های خبری
آخرین اخبار
طلاب در کنار برنامه های درسی، تحقیقات خود را نیز دنبال کنند
آیت الله العظمی سبحانی گفتند: طلاب برنامه های شورای عالی حوزه را باید پیگیری کرده و بین این برنامه‌ها و تحقیقات شخصی جمعی ایجاد کنند.

آیت‌الله العظمی سبحانی در مراسمی که به مناسبت میلاد حضرت زهرا(س) در موسسه امام صادق(ع) و با حضور طلاب و اساتید برگزار شد، اظهار داشتند: حضرت زهرا(س) توانستند تشیع را تثبیت کنند، چرا که امکان سخن گفتن صریح برای امیرالمومنین(ع) وجود نداشت، این وظیفه خطیر را حضرت زهرا(س) بر عهده گرفتند.

ایشان با بیان اینکه شهادت حضرت زهرا(س) تشیع را بر جهانیان تثبیت کردند افزودند: زمانی که امام خمینی(ره) در قم بودند ما خدمت ایشان می‌رسیدیم و میلاد حضرت زهرا و همچنین میلاد ایشان را تبریک می‌گفتیم‌.

ایشان بیان کردند: دانش در اسلام اهمیت و جایگاه بالایی داشته و ماده علم با تمام مشتقاتش حدود ۷۷۹ بار در قرآن ذکر شده و پس از کلمه الله بیشترین لفظی که در قرآن آمده، ماده علم بوده و این نشانگر اهمیت علم در اسلام است.

آیت‌الله سبحانی گفتند: خداوند مقام دو گروه را بالا می‌برد، نخست ایمان آورندگان و دوم کسانی که به سمت علم می‌روند، اما باید ببینیم کدام علم منظور است.

ایشان تاکید کردند: غرب می‌گوید علمی که برای ما قدرت آفرین باشد محترم است و غرب می‌خواهد با صنایع ملت‌های ضعیف را بدوشد، اما اسلام می‌گوید علمی محترم است که انسان را به سعادت برساند.

معظم له تصریح کردند: امیر مومنان(ع) در نامه ای که به مالک اشتر نوشته اند، می‌فرمایند همه انسان ها یا برادران دینی تو هستند و یا بشر هستند، علمی که قدرت را بیفزاید تا دیگران را تسخیر کند، در اسلام محکوم است.

آیت‌الله العظمی سبحانی عنوان کردند: امروز صنایع نظامی که در جمهوری اسلامی است اگر نباشد دشمن به سراغ ما می‌آید، در زمان جنگ صدام قوی ترین موشک ها را از فرانسه گرفته و روی سر ما می‌ریخت و ما دست خالی بودیم.

ایشان ابراز کردند: علم باید در راه اخلاق و تعالی آن باشد، گاهی اوقات اوضاع کودکان یمنی قلب انسان را جریحه دار می‌کند.

معظم له  با تاکید بر لزوم مطالعه رساله حقوق امام سجاد(ع) برای طلاب مطرح کردند: یکی از حقوق، حق معلم و متعلم بر یکدیگر بوده و حق معلم این است که شما را پرورش داده است، همچنین حق متعلم این بوده که معلم باید کوشش کند که علمی را بیاموزد که برای انسان مفید باشد.

آیت‌الله سبحانی یادآور شدند: طلاب باید تمام هم و غم خود را روی تحصیل بگذارند و دو سال تحصیلی را طی یک سال طی کنند.

ایشان اضافه کردند: طلابی که به تازگی آغاز به تحصیل طلبگی کرده اند باید در ابتدا میانی و الفیه را بخوانند و در مقاطع بعدی با استفاده از اندوخته های قبلی به حل مشکلات جامعه بپردازند.

معظم له ادامه دادند: طلاب برنامه های شورای عالی حوزه را باید پیگیری کرده و بین این برنامه‌ها و تحقیقات شخصی جمعی ایجاد کنند.