فارسی العربیة
صفحه اصلی مقالات دروس خارج مجله کلام اسلامی تصاویر استفتائات اخبار قاموس المعارف ریحانة الأدب
گروه های خبری
آخرین اخبار
جهاد با نفس انسان را به کمال می رساند
آیت الله العظمی سبحانی با بیان این که راه برای کمال انسان باز است، گفت: انسان باید با جهاد با نفس خود را از زوائد پاک کرده و به سوی مسیر الهی حرکت کند.

آیت الله العظمی سبحانی در درس خاج خود که در مسجد اعظم قم برگزار شد، با اشاره به آیاتی از قرآن کریم گفت: حق تعالی در قرآن کریم وعده می دهد کسانی که در راه تهذیب نفس قدم بگذارند آن ها را یاری می کنیم.

ایشان افزودند: انسان باید در طریق الهی جهاد با نفس کند تا خدا دست او را گرفته و به مقصد برساند، جهاد این است که انسان مقداری در فشار قرار گیرد چرا که این فشارها و سختی ها انسان را می سازد.

معظم له با بیان مثالی در این زمینه اظهار داشت: آهنگران هر چه آهن را بیشتر در کوره آتش بگذارند محکم تر و سخت تر می شود یعنی آتش سبب می شود که زوائد آهن از بین رفته و حقایقش باقی بماند.

ایشان ادامه داد: مثل انسان مانند آهن است که هرچه در فشارهای عقلانی مانند روزه، تهجد در شب، چشم پوشی از حرام، پرهیز از غیبت و اجرای فرمان الهی قرار گیرد به سوی صراط الهی هدایت می شود که وعده الهی حق است.

آیت الله سبحانی با بیان این که راه برای کمال انسان باز است، ابراز داشت: رسیدن به کمال بستگی که خود انسان که آیا می تواند در کوره زندگی دوام بیاورد تا زوائد او بریزد و انسان کامل بماند و وارد مسیر الهی شود.

معظم له همچنین در پایان سخنان خود با تسلیت سالروز شهادت امام حسن عسکری(ع)، آغاز امامت حضرت ولیعصر(عج) را گرامی داشت.