فارسی العربیة
صفحه اصلی مقالات دروس خارج مجله کلام اسلامی تصاویر استفتائات اخبار قاموس المعارف ریحانة الأدب
گروه های خبری
آخرین اخبار
آیت الله العظمی سبحانی: شورای عالی، خدمات و آثار عظیم حوزه را منعکس کند.
معظم له در مراسم آغاز سال تحصیلی حوزه های علمیه با تأکید بر استعداد سنجی در حوزه های علمیه گفت: باید استعداد سنجی کنیم تا طلاب در همان زمینه ای که استعداد دارند ادامه تحصیل دهند و بتوانند منشأ خدمت باشند.

آیت الله العظمی سبحانی در آیین آغاز سال تحصیلی حوزه های علمیه که در سالن همایش های مدرسه عالی دارالشفاء قم برگزار شد، با تبریک اعیاد این ماه با اشاره به قرار گرفتن در آستانه صدمین سال تاسیس حوزه علمیه قم توسط آیت الله حائری یزدی،‌اظهار داشتند: اگر بنا باشد برای حوزه های علمیه نکوداشتی انجام دهیم، در آستانه صدمین سال تأسیس حوزه علمیه قم قرار داریم؛ این حوزه در سال 1340 تأسیس شده و با گذشت چند ماه، 100 سال این حوزه کامل خواهد شد که بحمدالله برکات عظیمی داشته است.

ایشان با اشاره به اینکه حوزه های علمیه ایران اسلامی را از انحرافات نجات داده است، خاطرنشان ساختند: مدیریت حوزه های علمیه باید خدمات، آثار، شخصیت های بزرگی که در این حوزه تربیت شده و کتاب های مفیدی که تألیف گشته را منعکس نماید.

معظم له تصریح کردند: وظیفه علما و روحانیت، بالابردن فکر و دانش انسان ها و ارتقای مباحث اخلاقی جامعه می باشد.

آیت الله سبحانی با اشاره به دو مسئولیت حوزویان، بیان داشتند: تعلیم و تهذیب دو مسئولیت بزرگ حوزویان نسبت به جامعه بوده تا شاهد ارتقاء فکری و اخلاقی مردم باشیم.

معظم له اظهار داشتند: درس اخلاق، درسی علمی است که طلاب باید در این دروس شرکت نمایند تا بتوانند با یادگیری مباحث اخلاقی، ضمن ساختن خود، جامعه خود را نیز بسازند.

ایشان خاطرنشان ساختند: سخن گفتن خوب است؛ اما باید همراه با عمل باشد، تا جامعه با مشاهده اعمال یک طلبه به سوی خوبی ها روی بیاورد.

آیت الله العظمی سبحانی تصریح کردند: طلاب برای درس خواندن کامل، حداقل باید 8 ساعت در روز مطالعه  کنند تا بتوانند خروجی مناسبی برای جامعه داشته باشند.

گوش دادن به نوار درسی مناسب تحصیل نیست

معظم له بیان داشتند: امتداد تحصیل برای حوزویان ضروری است؛ گوش دادن به نوار درسی مناسب تحصیل نیست؛ چراکه نوار درسی همانند شیرخشک است که فقط تأثیر حداقلی دارد؛ رسیدن خدمت استاد و شنیدن مطلب از نزدیک بسیار مهم و اثرگذار است.

آیت الله سبحانی اظهار داشتند: نوار و اینترنت در جای خود خوب است؛ اما شاگرد باید سؤال و جواب و اشکال را در کلاس لمس کرده تا بتواند ملا شود.

ایشان ابراز داشتند: استعدادسنجی از دیگر ضروریات حوزه های علمیه است که باید اهمیت ویژه ای نسبت به آن داشت؛ باید دید این طلبه برای چه کاری آفریده شده و بر اساس همان، برای او برنامه ریزی کرد.

تعمم طلاب ضروری است

آیت الله العظمی سبحانی خاطرنشان ساخت: تعمم طلاب از دیگر ضروریات طلاب است؛ نباید طلاب درس خارج خوان ما بدون لباس در کلاس حضور داشته باشند؛ معمم شدن، سربازی رسمی حضرت بقیه الله الاعظم است که طلاب باید نسبت به آن اهتمام داشته باشند.

ایشان تصریح کردند: امروز تفسیر در حوزه های علمیه حضوری پررنگ داشته که بسیار مناسب است و حفظ قرآن باید جنبه عمومی در حوزه های علمیه پیدا کند.

باید اصالت خود را حفظ نماییم

آیت الله سبحانی با تأکید بر اینکه باید از القاب حوزوی بهره ببریم، اظهار داشتند: باید از حجت الاسلام، آیت الله، محقق، دانشمند و ... بهره برد و از اصطلاحات خارجی دوری کرد؛ افتخار ما القابی است که در حوزه وجود دارد؛ استفاده از تعبیرات غیرحوزوی نشانه عجز ماست و باید اصالت خود را حفظ نماییم.

ایشان ابراز داشتند: امروز مسئله تکفیری ها یکی از مسائل اصلی دنیای اسلام است که محمد بن عبدالوهاب ریشه اصلی آن می باشد که حوزه های علمیه در این راستا باید شناخت تکفیری ها را به عنوان یک واحد اصلی در حوزه های علمیه باشد.