فارسی العربیة
صفحه اصلی مقالات دروس خارج مجله کلام اسلامی تصاویر استفتائات اخبار قاموس المعارف ریحانة الأدب
گروه های خبری
آخرین اخبار
معظم له: ارتباط برخی کشورهای اسلامی با رژیم صهیونیستی مخالف صریح قرآن است.
آیت الله العظمی سبحانی: ارتباط با کفار آن هم در امور سیاسی و اقتصادی تنها وقتی جایز است که آنها در جنگ مستقیم با مسلمانان نباشند.

 آیت الله العظمی سبحانی در  جلسه تفسیر قرآن که در مدرسه علمیه حجتیه قم برگزار شد، در تفسیر آیات هفدهم و هجدهم سوره توبه اظهار داشت: از آیات اول تا شانزدهم به این نتیجه رسیدیم که شرک نمی تواند در جهان اسلام عرض اندام کند و ادله ای بر این مسأله دلالت می‌ کند.

ایشان عنوان کرد: اولا همه انبیا برای یک هدف اصلی آمده اند تا مردم رو به سوی توحید آورده و از طاغوت ها و بت فراری دهند، از این رو شرک با هر شکلی که باشد با اولین اصل قانون اساسی پیامبران سازگار نیست و در درجه دوم همه زمین و زمان برای انسان خلق شده است و دیگر جایی برای انسان باقی نمی ماند که خدا را رها کند و این ذلت است که سراغ مسائل دیگر برود.

آیت الله سبحانی با اشاره به این که مسأله سوم بحث آزادی انتخاب دین است، خاطرنشان کرد: اسلام همه ادیان دیگر را به رسمیت شناخته است ولی این که آیا اهل نجات باشند یا خیر بحث دیگری است که به نظر می‌ رسد تنها اهالی اسلام می‌ توانند اطمینان به نجات در روز محشر داشته باشند.

وی افزود: در ارتباط با عبارت«ولیجه» به معنای سر و راز در آیه شانزدهم نکته ای باقی ماند و این که آیا می‌ توان با دول کفر و شرک ارتباط برقرار کنیم؟ برقراری رابطه دیپلماسی و فرهنگی و سیاسی با رعایت مسائل حساس موجود در اسلام اشکالی ندارد ولی طبق آیه شانزدهم نباید با آنها رفاقت داشته باشیم، البته به صراحت آیات قرآن کریم ارتباط سیاسی و فرهنگی و اقتصادی نیز در حالی است که این کفار در حال جنگ و مقاتله با مسلمانان نباشند.

ایشان یادآور شد: مصداق اصلی کفار و مشرکانی که با مسلمانان در حال جنگ هستند رژیم صهیونیستی هستند که مسلمانان را به خاک و خون می‌ کشند به همین جهت دول اسلامی نباید با این رژیم منحوس هیچگونه رابطه ای داشته باشند؛ متأسفانه برخی دولت های اسلامی باطنا و حتی آشکارا با رژیم صهیونیستی در ارتباط هستند و هیچ توجهی به صراحت آیات قرآن ندارند.

وی در تفسیر آیه هفدهم سوره توبه، خاطرنشان کرد: در قرآن کریم «ما کان» تکرار شده است؛ برخی اوقات به معنای نفی امکان است به عنوان مثال در قرآن می‌ خوانیم «ما کان الله ان یتخذ من ولد سبحانه» یعنی محال است که خداوند فرزندی اختیار کند و گاهی به معنای نفی شأن است مثل این که می‌ خوانیم «ما کان الله لیضیع ایمانکم» شأن خدا نیست که ایمان شما را ضایع کند.

آیت الله سبحانی در بخش دیگری از سخنان خود خاطرنشان کرد: حال باید دید این عبارت در آیه هفدهم به کدام معنا آمده است که به نظر می‌ رسد نفی شأن باشد، یعنی شأن کفار این نیست که مساجد خدا را تعمیر کنند و لباس تعمیر مساجد بر قامت کفار دوخته نشده است.

معظم له بیان داشت: مساجد جایی است که در آن خدا پرستیده می‌ شود ولی مشرکان مخلوقات خدا را می‌ پرستند به همین جهت صلاحیت معماری مساجد را از دست نداده اند و این چنین حقی برای آنها در نظر گرفته نشده است؛ به همین جهت در ادامه آیه می‌ خوانیم این افراد هر عملی هم که داشته باشند چون هدف خدایی ندارند همه بر باد می‌ رود و در روز قیامت نیز در عذاب الهی قرار خواهند گرفت.

ایشان  با بیان این که در هنگام بعثت پیامبر 360 بت در خانه کعبه و اطراف آن قرار داشت، خاطرنشان کرد: انسانی که در برابر سنگ و چوب و درخت سر تعظیم فرود می‌ آورد مسلما در جهنم خواهد بود؛ البته مشرکان اگر کار خوبی هم بکنند برای دنیا و رسیدن به مطامع دنیوی است.

معظم له عنوان کردند: به آیه هجدهم می‌ رسیم، در این آیه افراد واجب صلاحیت برای تعمیر مساجد موصوف به صفت هایی از جمله ایمان به خدا، اقامه نماز، پرداخت زکات و خشیت و ترس هستند البته منظور خشیت و ترس دینی است چراکه همه انسان ها از شیر جنگل و گرگ و حیوان های خطرناک ترس دارند.