welcome to official website of Grand Ayatollah Sobhani
فارسی العربیة
صفحه اصلی مقالات دروس خارج مجله کلام اسلامی گالری تصویر استفتائات اخبار قاموس المعارف ریحانة الأدب
گروه های خبری
آخرین اخبار
پاسخی به نویسنده مقاله "حجـاب"
بی حجابی یک نوع بیماری است که به دیگران سرایت می کند و دیگران نیز دچار آن خواهند شد. مسئله این است که این گناه اگر علنی شد، جامعه را آلوده می کند و حکومت باید جلوی چنین گناهی را بگیرد.

 

حضرت آیت الله سبحانی صبح امروز در درس خارج اصول در مسجد اعظم قم در پاسخ به یک مقاله درباره حجاب، اظهار داشتند:

 

شخص اگر بخواهد تظاهر به گناه کند، به دیگران ضرر می زند؛ امروز سن ازدواج جوانان ما بالا رفته و یقینا بی حجابی ها مفاسدی را به دنبال خواهد داشت و جای شک نیست.

 عجب این است که نویسنده مقاله می گوید: «اگر بی حجابی و برهنگی مفاسدی به دنبال داشته باشد و اوباشی را حرکت دهد»، خارج از بحث ماست که در پاسخ می گوییم بحث ما همین است، بی حجابی تحریک شهوات را به دنبال دارد که در ادامه آن مفاسد زیادی خواهد آمد.

این مرجع تقلید خاطرنشان ساختند: بی حجابی یک نوع بیماری است که به دیگران سرایت می کند و دیگران نیز دچار آن خواهند شد.

  ما درباره حجاب از کلمه «اجباری» استفاده نمی کنیم؛ مسئله این است که این گناه اگر علنی شد، جامعه را آلوده می کند و حکومت باید جلوی چنین گناهی را بگیرد.

 

نویسنده این مقاله بیان کرده است که ما ندیدیم وقتی آیات حجاب آمد، فورا زنان را وادار به حجاب کنند که در پاسخ باید گفت در غیر حجاب هم گناهان دیگری داریم که دستور سریع بر ترک آن نیامده؛ اما دلیل نمی شود که حکومت در مقابل این گناهان ساکت بنشیند.

  

زمان پیامبر اکرم(ص) وقتی امری می آمد، مردم امتثال می کردند؛ مگر چند نفر که همچنان به کار خود ادامه می دادند.

 

نویسنده این مقاله در تفسیر آیه 41 سوره حج: «الَّذينَ إِن مَكَّنّاهُم فِي الأَرضِ أَقامُوا الصَّلاةَ وَآتَوُا الزَّكاةَ وَأَمَروا بِالمَعروفِ وَنَهَوا عَنِ المُنكَرِ ۗ وَلِلَّهِ عاقِبَةُ الأُمورِ/ همان کسانی که هر گاه در زمین به آنها قدرت بخشیدیم، نماز را برپا می‌دارند، و زکات می‌دهند، و امر به معروف و نهی از منکر می‌کنند، و پایان همه کارها از آن خداست!»، اشتباه کرده و بیان می کند که این آیه راجع به امر به معروف لسانی است؛ عجب؛" الذین ان مکناهم" یعنی چه؟ یعنی قدرت دادیم، حکومت دادیم؛ در این آیه کلمه أمروا وجود دارد؛ پس معلوم می شود که حکومت در مقابل گناهان عملی مسئولیت دارد.

امر به معروف دارای مراتبی است؛ یک مرتبه آن ارشاد می باشد که برای همه است؛ اما یک مرتبه آن برای حکومت است و حکومت موظف به انجام آن می باشد.

 امام صادق(ع) درروایتی فرموده اند: سُئلَ عَن الإمامِ الصّادقِ عليه السلام : عَن الأمرِ بِالمَعروفِ و النَّهيِ عَنِ المُنكَرِ أ واجبٌ هوَ عَلَى الاُمَّةِ جَميعا؟ قالَ : لا ، فَقيلَ : و لِمَ ؟ قالَ : إنَّما هُوَ عَلَى القَوِيِّ المُطاعِ العالِمِ بِالمَعروفِ مِنَ المُنكَرِ ، لا عَلَى الضَّعَفَةِ الّذينَ لا يَهتَدونَ سَبيلاً ، إلى أيٍّ مِن أيٍّ يَقولُ ، إلَى الحَقِّ أم إلَى الباطِلِ ؟! و الدَّليلُ عَلى ذلكَ مِن كِتابِ اللّه ِ قَولُ اللّه ِ عَزَّ و جلَّ : «وَ لْتَكُنْ مِنكُمْ اُمَّةٌ يَدْعونَ إلَى الخَيْرِ···/ از امام صادق عليه السلام سؤال شد : آيا امر به معروف و نهى از منكر بر همه امت واجب است ؟ حضرت فرمود : واجب نيست. عرض شد: چرا؟ فرمود: زيرا اين كار بر عهده كسى است كه قدرت داشته باشد، از او حرف شنوى داشته باشند و خوب را از بد باز شناسد؛ نه بر افراد ناتوانى كه راه و چاه را تشخيص نمى دهند و نمى دانند از چه به چه دعوت كنند، به باطل يا به حق. دليل اين سخن از كتاب خداوند، اين سخن خداوند عزّ و جلّ است كه مى فرمايد: «بايد از ميان شما گروهى باشند كه به خير دعوت كنند···».    الكافي (ط - الإسلامية)، ج‏5، ص: 60

 از این نویسنده خواهش می کنم با توجه به این عرایض، کمی آهسته کار کند؛ نشر این مقاله در شرایطی که دختر ناآگاه روسری خود را از درخت آویزان می کند و یا چند نفر از مسئولین که زنان برای آنان در برج میلاد می رقصند، مناسب نیست و ذهن آنان را به سمت ادامه این کارها سوق می دهد؛ نشر این مقالات در این شرایط نشان می دهد که شما با آنان هماهنگید که یقینا این طور نیست و شما هماهنگ نیستید./ خبر حوزه

چهارشنبه ۲۳ اسفند ۱۳۹۶ \ الأربعاء ٢٦ جمادى الثانية ١٤٣٩ \ Wednesday, March 14, 2018