welcome to official website of Grand Ayatollah Sobhani
فارسی العربیة
صفحه اصلی مقالات دروس خارج مجله کلام اسلامی گالری تصویر استفتائات اخبار قاموس المعارف ریحانة الأدب
مقالات برگزیده
دسترسی سریع به مقاله
قیام های شیعه و عقیده مهدویت
شبهه 115
شیعیان از رسول الله روایت کرده‏اند که گفت: من و دوازده فرزندم و تو ای علی پایه و میخ زمین هستیم (کلینی، الکافی، 1/534 ). پس چند نفر می‏شوند؟ سیزده امام!! صدوق می‏گوید: تعداد امامان دوازده امام است که امام دوازدهم کسی است که زمین را مملو از عدل و داد می‏کند، پس بعد از او امامی می‎آید که یا امام بعد از خود را معرفی می‎کند یا قیامت برپا می‎شود و ما مجبور نیستیم که از آن تبعیت کنیم جز اینکه به دوازده امام اقرار کنیم و اعتقاد به اینکه بعد از او کسی می‎آید.

شیعیان از رسول الله روایت کردهاند که گفت: من و دوازده فرزندم و تو ای علی پایه و میخ زمین هستیم (کلینی، الکافی، 1/534 ). پس چند نفر میشوند؟ سیزده امام!!
صدوق میگوید: تعداد امامان دوازده امام است که امام دوازدهم کسی است که زمین را مملو از عدل و داد میکند، پس بعد از او امامی میآید که یا امام بعد از خود را معرفی میکند یا قیامت برپا میشود و ما مجبور نیستیم که از آن تبعیت کنیم جز اینکه به دوازده امام اقرار کنیم و اعتقاد به اینکه بعد از او کسی میآید. (صدوق، کمال‌الدين و تمام النعمة، ص 77). [ر.ک: همان، ص 124]

پاسخ:

وجود چهارده معصوم

روایت یاد شده هیچ ایرادی ندارد؛ زیرا در این روایت، سخنی از امامت نیست؛ بلکه بحث از مایه برکت بودن در زمین و حجیت بر خلق و عصمت الهی است که به چهارده معصوم تعلق دارد و آنان پیامبر (ص) و امیرالمومنین (ع) و حضرت فاطمه (س) و یازده امام دیگر (ع) هستند و از این چهارده بزرگوار، دوازده تن از فرزندان پیغمبرند.
اما دربارۀ گفتار صدوق باید توجه داشت که ذیل سخن وی درست ترجمه نشده است. ترجمۀ صحیح سخن ایشان این است: «ما جز اعتقاد به دوازده امام و اعتقاد به آنچه كه امام دوازدهم دربارۀ وضع پس از خود را بيان مي‌كند، تكليفى نداريم.»  این گفتاریِ متین و محکم است ونشان می دهد که شیعه در تفاصیل اعتقادات خود، همواره تابع نصوص رسیده از معصومین یعنی پیامبر (ص) و ائمه اطهار (ع ه) می‌باشد.[1]

[1]امام مهدي حقيقتي تابناک، مرتضی ترابي، ص 304.

Website Security Test