فارسی العربیة
صفحه اصلی مقالات دروس خارج مجله کلام اسلامی تصاویر استفتائات اخبار قاموس المعارف ریحانة الأدب
مقالات برگزیده
دسترسی سریع به مقاله
پاسخ جوان شیعی به پرسشهای وهابیان
شیعیان در داستان‌های زیادی می‌گویند: وقتی مهدی به دنیا آمد، پرندگانی از آسمان بر او فرود آمدند که بالهایشان را بر سر وصورت و بدن او می‌مالیدند، سپس پرواز می‌کردند. پدرش آن‌ها را فرشتگان آسمانی معرفی کرد، سپس نتیجه می‌گیرد وقتی فرشتگان یاوران او هستند چرا
شیعیان در داستان‌های زیادی می‌گویند: وقتی مهدی به دنیا آمد، پرندگانی از آسمان بر او فرود آمدند که بالهایشان را بر سر وصورت و بدن او می‌مالیدند، سپس پرواز می‌کردند. پدرش آن‌ها را فرشتگان آسمانی معرفی کرد، سپس نتیجه می‌گیرد وقتی فرشتگان یاوران او هستند چرا می‌ترسد و در سرداب پنهان شده است؟

پاسخ
اولًا: این حدیث اگر هم در کتاب روایی باشد با واقعیت تطبیق نمی‌کند؛ زیرا پدرش اصرار می‌ورزید که تولد وی پنهانی باشد و جز خودش و مادر و عمه‌اش حکیمه خاتون در هنگام تولد نبود، فرود آمدن پرندگان با کتمان ولادت سازگار نیست.
ثانیاً: این مطلب شدیدتر از چیزی نیست که شما درباره پیامبر اسلام نقل می‌کنید که رسول گرامی در دوران کودکی، در خانه حلیمه بود که فرشتگان سینه او را شکافتند و قلب او را به آسمان بردند و پس از مدتی باز گرداندند. مهم این عبارات جاهلانه است که در آخر می‌گوید: «اگر چنین یاورانی دارد، چرا در سرداب پنهان شده است؟»
بدیهی است، ظهور آن حضرت شرایطی لازم دارد؛ از جمله آمادگی جهان برای پذیرش یک ندای الهی و حکومت واحد جهانی است و تا این آمادگی نباشد، ظهوری تحقق نخواهد یافت.
از این گذشته، حضرتش در سرداب پنهان نشده بود بلکه سرداب معبد آن حضرت بوده و سپس حضرت در سرداب دیده نشد و همان‌طور که مسیح از میان مردم برگرفته شد، حضرتش نیز از میان مردم برگرفته شد ولی در میان مردم زندگی می‌کند و او را نمی‌شناسند.
یاری رساندن فرشتگان برای حضرت مهدی بالاتر از یاری رساندن فرشتگان در جنگ بدر بر پیامبر اسلام نیست. آیا تنها همین یاری رساندن کافی بود که پیامبر دیگر شرایط و تاکتیک‌ها را رعایت نکند؟! و عجیب این‌که با داشتن چنین یاورانی، در جنگ احد هفتاد کشته داد و فرمود: وَ مَا النَّصْرُ إِلَّا مِنْ عِنْدِ اللَّهِ الْعَزِیزِ الْحَکِیمِ. «1»

1- پاسخ جوان شیعی به پرسشهای وهابیان، محمد طبری، ص 319