فارسی العربیة
صفحه اصلی مقالات دروس خارج مجله کلام اسلامی تصاویر استفتائات اخبار قاموس المعارف ریحانة الأدب
مقالات برگزیده
دسترسی سریع به مقاله
پاسخ جوان شیعی به پرسشهای وهابیان
حسن‌بن علی علیهما السلام با این‌که یاوران و لشکر فراوان داشت با معاویهصلح کرد ولی برادرش حسین بن علی با این‌که افرادش کم بودند و می‌توانستصلح کند، جنگید. لابد کار یکی از این دو اشتباه بوده و شیعیان بعضی از افراد برجسته اهل بیت علیهم السلام را کافر می‌دانن
حسن‌بن علی علیهما السلام با این‌که یاوران و لشکر فراوان داشت با معاویهصلح کرد ولی برادرش حسین بن علی با این‌که افرادش کم بودند و می‌توانستصلح کند، جنگید. لابد کار یکی از این دو اشتباه بوده و شیعیان بعضی از افراد برجسته اهل بیت علیهم السلام را کافر می‌دانند؛ مانند عباس و پسرش عبداللَّه و شیعیان با دختران پیامبر غیر از فاطمه کینه می‌ورزند و می‌گویند آن‌ها دختران پیامبر نیستند، پس کجاست آن محبت اهل بیت علیهم السلام که ادعا می‌کنند؟

پاسخ
این پرسش نیز مانند پرسش‌های دیگر تکراری است و پاسخ آن را مکرر گفته‌ایم و در اینجا به پاسخی مختصر و فشرده بسنده می‌کنیم:
تنها شیعه نیست که می‌گوید همه مسلمانان جز اندکی از آنان، مرتد شدند بلکه روایات اهل سنت که تعداد آن‌ها بیش از ده مورد است، می‌گوید: پس از پیامبرصلی الله علیه و آله انبوهی از اصحاب مرتد شدند و جز افراد انگشت شمار، از آن‌ها در راه راست باقی نماند و ما در آغاز کتاب همه این روایات را با ترجمه آورده‌ایم. اکنون باید پرسید: کدام یک از دو گروه باید پاسخگوی این پرسش باشند؟!
ما همهصحابه پیامبر را، که برخی از آن‌ها پیشگامان تشیع بودند، محترم می‌شماریم، چه بشناسیم و چه نشناسیم؛ زیرا نور الهی را مشاهده کرده‌اند، مگر آن‌که دلیل قاطع بر انحراف و خلاف کاری آنان اقامه شود و این یک حکم عادلانه است که قرآن ما را به آن دعوت کرده است.«1»

1- پاسخ جوان شیعی به پرسشهای وهابیان، محمد طبری، ص 301