فارسی العربیة
صفحه اصلی مقالات دروس خارج مجله کلام اسلامی تصاویر استفتائات اخبار قاموس المعارف ریحانة الأدب
مقالات برگزیده
دسترسی سریع به مقاله
پاسخ جوان شیعی به پرسشهای وهابیان
مالک اشتر در خطبه‌ای می‌گوید: خداوند محمدصلی الله علیه و آله را به عنوان بشارت و بیم دهنده برانگیخت ... ثُمَّ اسْتَخْلَفَ عَلَی النَّاسِ أَبَا بَکْرٍ فَسَارَ بِسِیرَتِهِ، وَاسْتَنَّ بِسُنَّتِهِ، وَاسْتَخْلَفَ أَبُو بَکْر عُمَر فَاستنّ بِمِثْلِ تِلْکَ السّ
مالک اشتر در خطبه‌ای می‌گوید: خداوند محمدصلی الله علیه و آله را به عنوان بشارت و بیم دهنده برانگیخت ... ثُمَّ اسْتَخْلَفَ عَلَی النَّاسِ أَبَا بَکْرٍ فَسَارَ بِسِیرَتِهِ، وَاسْتَنَّ بِسُنَّتِهِ، وَاسْتَخْلَفَ أَبُو بَکْر عُمَر فَاستنّ بِمِثْلِ تِلْکَ السّنّة» یعنی پیامبرصلی الله علیه و آله ابو بکر را خلیفه خود ساخت و ابوبکر به شیوه پیامبر رفتار کرد و ابوبکر عمر را به خلافت برگزید و او به شیوه پیشین عمل کرد. مالک اشتر ابوبکر را می‌ستاید ولی شیعیان از او انتقاد می‌کنند؟!

پاسخ
روشن‌ترین گواه بر ساختگی بودن این خطبه آن است که: هیچ‌کس نگفته است پیامبرصلی الله علیه و آله ابوبکر را خلیفه کرد؛ زیرا شیعیان می‌گویند پیامبر علی را به خلافت برگزید و اهل سنت می‌گویند: پیامبر پس از خود، کسی را تعیین نکرد. پس جناب مالک اشتر چگونه در انظار عمومی چنین اندیشه دروغی را که از احدی نقل نشده، مطرح می‌کند! گذشته ازاین، اگر
این خطبه را بپذیریم، یکی از اصول اهل سنت فرو می‌ریزد که می‌گویند خلافت بر اساس انتخاب اهل حل و عقد است. در حالی که ابوبکر به وسیله پیامبر و عمر به وسیله ابوبکر انتخاب شدند.
ضمن آن که اگر واقعاً ابوبکر و عمر طبق سنت پیامبر خدا رفتار کرده‌اند (همان‌گونه که در پاسخ سؤال 66 گفتیم) چرا امام علی پیشنهاد عبدالرحمان بن عوف را در شورای شش نفره برای خلافت نپذیرفت؛ آنجا که گفت: اگر طبق کتاب خدا و سنت رسول و سیره ابوبکر و عمر عمل کنی خلافت از آن تو است. و فرمود تنها طبق کتاب خدا و سنت رسول عمل خواهم کرد؟! و اگر سیره آنان طبق سیره پیامبر بود، چرا عبدالرحمان چنین شرطی را افزود. «1»

1. پاسخ جوان شیعی به پرسشهای وهابیان، محمد طبری، ص 276