فارسی العربیة
صفحه اصلی مقالات دروس خارج مجله کلام اسلامی تصاویر استفتائات اخبار قاموس المعارف ریحانة الأدب
مقالات برگزیده
دسترسی سریع به مقاله
پاسخ جوان شیعی به پرسشهای وهابیان
اگر علی و دو فرزندش، حسن و حسین علیهم السلام دارای قدرت خارق العاده در مواجهه با دشواری‌ها بودند، چرا حسن‌بن علی ناگزیر بهصلح با معاویه شد و حسین‌بن علی در سختی قرار گرفت و کشته شد و به هدف خود نرسید؟
اگر علی و دو فرزندش، حسن و حسین علیهم السلام دارای قدرت خارق العاده در مواجهه با دشواری‌ها بودند، چرا حسن‌بن علی ناگزیر بهصلح با معاویه شد و حسین‌بن علی در سختی قرار گرفت و کشته شد و به هدف خود نرسید؟

پاسخ
از نظر قرآن، پیامبر خداصلی الله علیه و آله دارای قدرت فوق‌العاده بود. معراج و شقّ‌القمر و دیگر معجزات و کرامات او، که در کتاب‌های حدیث بهصورت متواتر نقل شده، براین مطلب گواه‌اند. اما با این قدرتِ فوق‌العاده، دندانش در جنگ احد با تیر یا سنگ دشمن شکست و چهره‌اش خونین شد و هفتاد نفر از یارانش به شهادت رسیدند. در جنگ خندق از گرسنگی سنگ بر شکم می‌بست. در حدیبیه ناگزیر شد با مشرکان مکهصلح کند. در جنگ هوازن آرایش نظامی او به هم ریخت و نیروهایش گریختند. در محاصره طائف پیروزی به دست نیاورد و پس از درگذشت او، قبایل زیادی در جزیرةالعرب شورش کردند. به نظر شما چرا پیامبرصلی الله علیه و آله با آن قدرت خارق العاده، با همه این مشکل روبه‌رو شد؟!
پاسخ همه این‌ها یک جمله است و آن این که: انبیا از طریق وسایل عمومی و روش‌های عادی به تبلیغ پرداخته و با دشمنان می‌جنگیدند و تنها در مواردی خاص، که اثبات نبوت نیاز به اعمال قدرت فوق‌العاده داشت و یا وضعیت ایجاب می‌کرد که از نیروی غیبی کمک بگیرند، چنین می‌کردند.
امیرمؤمنان درست همین شیوه را در پیش گرفت و فرزندانش حسن و حسین علیهما السلام نیز مأمور به اداره کشور از طریق وسائل عادی بودند.
این نویسنده ناآگاه به حسین‌بن علی علیهما السلام توهین می‌کند و می‌گوید:
حسین به هدفش نرسید. ما می‌گوییم او به هدف خود رسید. روشن است که هدف او بیدارگری و برانگیختن همت و حس شهادت طلبی و امر به معروف و نهی از منکر در مسلمانان بود که از چنگال حاکمان بی ایمان و ستمگر اموی رهایی یابند و او به فضل الهی به همین هدف رسید و همه قیام‌هایی که پس از حسین‌بن علی علیهما السلامصورت گرفت، استمرار قیام حسینی بود.
طراح پرسش‌ها تصوّر کرده است که امام حسین علیه السلام نیز مانند خلفا، حکومت و قدرت سیاسی را جستجو می‌کرد؛ از این رو می‌گوید: او به هدف خود نرسید!
حسین بن علی با شهادت خود تولّدی جدید یافت و با از دست دادن حیات مادی، حیات اجتماعی دائمی در جامعه به دست آورد و حیاتی برزخی نزد خدا بدان افزوده شد؛ چنان که می‌گوید:
پایان زندگانی هر کس به مرگ اوست جز مرد حق که مرگ وی آغاز دفتر است
آغاز شد حیات حسینی به مرگ او این قصه، رمز آب حیات است و کوثر است
سربازی حسین و سرافرازی حسن امروز زینت هر تاج و افسر است «1» «2»

1- این اشعار از آیه وَلَا تَحْسَبَنَّ الَّذِینَ قُتِلُوا فِی سَبِیلِ اللَّهِ أَمْوَاتاً بَلْ أَحْیَاءٌ عِنْدَ رَبِّهِمْ یُرْزَقُونَ آل عمران: 169 الهام گرفته است.
2. پاسخ جوان شیعی به پرسشهای وهابیان، محمد طبری، ص 185