فارسی العربیة
صفحه اصلی مقالات دروس خارج مجله کلام اسلامی تصاویر استفتائات اخبار قاموس المعارف ریحانة الأدب
مقالات برگزیده
دسترسی سریع به مقاله
پاسخ جوان شیعی به پرسشهای وهابیان
با این که شیعیان معتقدند علی‌بن ابی طالب از فرزندش حسین افضل و برتر است، ولی در سال روز شهادت آن حضرت، مانند روز عاشورا گریه نمی‌کنند، چرا؟
با این که شیعیان معتقدند علی‌بن ابی طالب از فرزندش حسین افضل و برتر است، ولی در سال روز شهادت آن حضرت، مانند روز عاشورا گریه نمی‌کنند، چرا؟

پاسخ
در افضل و برتر بودن علی علیه السلام نسبت به فرزندانش و همچنین برتر بودن پیامبرصلی الله علیه و آله نسبت به همگان حرفی نیست و فضیلت علی علیه السلام و دیگر امامان معصوم شعاعی از فضیلت پیامبر خداست، ولی در سالروز شهادت حسین‌بن علی علیهما السلام جهاتی است که در سالروز شهادت دیگران نیست:
1. شهادت امام حسین علیه السلام یک فاجعه هولناک و دلخراش بود که 72 تن، حتی کودک شیرخوار به دست گروهی که بویی از ایمان و انسانیت به مشام آن‌ها نرسیده بود، به شهادت رسیدند.
2. خود پیامبرصلی الله علیه و آله و امیرمؤمنان علیه السلام هرگاه از شهادت امام حسین علیه السلام یاد می‌کردند، اشکشان جاری می‌شد و در پاسخ پرسش 21 به بخشی از روایات آن اشاره کردیم و حتی امام مجتبی علیه السلام به حسین بن علی علیهما السلام فرمود: «لا یَوْمَ کَیَوْمِکَ یا أَبا عَبْدِ اللَّهِ» و پیامبر گرامیصلی الله علیه و آله در دوران زندگی خود، گاهی مجلس عزا بهصورت خصوصی تشکیل می‌داد و این یکی از رویدادهای تاریخی است که غالباً از آن غفلت شده است.
مرحوم علامه امینی در کتاب «سیرتنا و سنتنا» فصلی از این مجالس را
که به وسیله پیامبرخداصلی الله علیه و آله و دیگران در محیط خانواده تشکیل می‌شد، گزارش کرده است.
3. شهادت حسین بن علی علیهما السلام مسیر تاریخ را عوض کرد؛ زیرا اسلام به وسیله امویان قدرت طلب و پیروان آیین جاهلیت از مسیر اصلی خارج و راه دیگری را می‌پیمود که امام حسین بن علی علیهما السلام این سرنوشت را در سخنان خود به فرماندار معاویه فرمود:
«وَعَلَی الإِسْلامِ السَّلامُ، إِذْ قَدْ بُلِیَتِ الأُمَّةُ بِراعٍ مِثْلِ یَزیدٍ ...».
«اثری از اسلام باقی نمی‌ماند اگر امت اسلامی، گرفتار زمامداری مانند یزید می‌شد.» «1»
از این روست که تظاهرات شیعه برای حفظ مکتب اهل بیت علیهم السلام در عاشورا نسبت به روزهای دیگر شدیدتر است و این هرگز به معنای برتر بودن امام حسین علیه السلام از جد بزرگوارش نیست.
4. یکی از ابعاد این فاجعه آن است که: مردمی به ظاهر مسلمان و نمازگزار، فرزند پیامبر گرامیصلی الله علیه و آله را با لب تشنه، در کنار فرات کشتند و سر او و 18 تن از یاران او را بر نیزه زدند و به عنوان بزرگترین تحفه، به دربار یزید بن معاویه بردند!
آنان می‌خواستند دختران رسول اللَّهصلی الله علیه و آله را به عنوان اسیران جنگی به کنیزی ببرند! آیا این سخت‌ترین «2»مصیبت بر خاندان رسالت نیست؟

1- سیرتنا و سنتنا، صص 41 و 98؛ اللهوف، ص 99، چاپ دارالاسوه.
2. پاسخ جوان شیعی به پرسشهای وهابیان، محمد طبری، ص 147