فارسی العربیة
صفحه اصلی مقالات دروس خارج مجله کلام اسلامی تصاویر استفتائات اخبار قاموس المعارف ریحانة الأدب
مقالات برگزیده
دسترسی سریع به مقاله
مسائل متفرقه
آيا صدّيقه لقب عايشه است؟
گفته‌اند: صديقه لقب عايشه است، نه لقب فاطمه زهرا(ها).

پاسخ
ما فعلاً درباره لقب دختر گرامي پيامبر سخن نمي‌گوييم؛ زيرا قطعاً او صديقه طاهره است و پيشواي ششم حضرت امام صادق ( عليه السلام ) او را صديقه مي‌‌خواند.(1) اما اينکه صديقه لقب عايشه باشد، دليلي بر آن نيست. چگونه مي‌‌توان او را صديقه خواند با اينکه قرآن درباره او و حفصه مي‌‌فرمايد:
(إِنْ تَتُوبا إِلَي اللَّهِ فَقَدْ صَغَتْ قُلُوبُكُما وَإِنْ تَظاهَرا عَلَيْهِ فَإِنَّ اللَّهَ هُوَ مَوْلاهُ وَجِبْرِيلُ وَصالِحُ الْمُؤْمِنِينَ وَالْمَلائِكَةُ بَعْدَ ذلِكَ ظَهِيرٌ) (تحريم: 4)
اگر از كار خود توبه كنيد به نفع شماست، زيرا دل‌هايتان از حق منحرف شده و اگر بر ضد او دست به دست هم دهيد، كاري از پيش نخواهيد برد، زيرا خداوند، ياور اوست و جبرئيل و مؤمنان نيكوكار و فرشتگان نيز در پي آنان از او پشتيباني مي‌‌كنند.
آيا كسي كه اين نوع، مورد خطاب باشد، مي‌‌توان گفت: او صديقه است؟ اين آيه به اتفاق مفسران اهل سنت در مورد عايشه و حفصه وارد شده است.
در صحيح بخاري از ابن عباس نقل شده است كه مي‌‌گويد: از عمر پرسيدم: ‹آيا دو نفر از همسران پيامبر ( صلّي الله عليه وآله وسلّم ) كه بر ضد او دست به دست هم داده بودند، چه كساني بودند؟› عمر گفت: ‹حفصه و عايشه بودند›. سپس افزود:
به خدا سوگند ما در عصر جاهليت براي زنان چيزي قائل نبوديم تا اينکه خداوند آياتي را درباره آنان نازل كرد و حقوقي براي آنان قرار داد (و آنها جسور شدند). (2)(3)

1. كافي، ج1، باب مولد الزهراء، ح 4.
2. صحيح بخاري، ج6، ص 195، ذيل سوره تحريم.
3. جدال احسن (نقد و بررسی شبهات وهابیان)، آیت الله سبحانی، ص 317.