فارسی العربیة
صفحه اصلی مقالات دروس خارج مجله کلام اسلامی تصاویر استفتائات اخبار قاموس المعارف ریحانة الأدب
مقالات برگزیده
دسترسی سریع به مقاله
کاووشی در کلام و فقه
نياز بشر به دين يا انتظار بشر از دين؟
نياز بشر به دين يا انتظار بشر از دين؟

مسئله «نياز بشر به دين » با تعبيرهايى همچون نياز بشر به دين، آثار سازنده دين، و هدف بعثت انبيا بيان شده است.
برخى افراد عنوان اين مسئله را عوض مى كنند و به جاى آن، تعبير «انتظار بشر از دين » را به كار مى برند. كتاب هايى هم تحت اين عنوان تأليف كرده اند. بنابراين ابتدا بايد بررسى كنيم كه كدام يك از اين دو عنوان درست و كدام نادرست است؟
به اعتقاد ما همان عنوانى كه از قديم مورد بحث بوده، صحيح مى باشد و آن «نياز بشر به دين» است. ولى نويسندگان جديدى كه رويكرد سكولارى دارند، مسئله را با عنوان «انتظار بشر از دين» مطرح مى كنند. اما اين عنوان صحيح نيست و اشكالات زيادى بر آن وارد است. كه برخى از آن ها در چهار محور ارائه مى شود:
محور اول: نارسايى تعبير «انتظار بشر از دين »
الف. حد انتظار بشر از دين تا كجاست؟
اولين اشكال آن است كه انسان ها مختلفند و هر كدام به تناسب نيازهاى مشخص خود، انتظارى از دين دارند. به عنوان مثال دختر و پسر جوانى كه ازدواج نكرده و تشكيل خانواده نداده اند، انتظارشان از دين آن است كه دين براى آن ها خانه بسازد و زمينه ازدواج آنان را فراهم كند. افرادى هم كه به دنبال مقام و منصب هستند انتظارشان اين است كه دين به آن ها منصب بدهد. بنابراين هر يك از انسان ها از دين انتظارى دارند و نمى توان حدود انتظار بشر از دين را مشخص كرد.
ب . ناشناخته نمى توان از دين انتظار داشت.
ابتدا بايد دين را بشناسيم بعد نسبت به آن توقع داشته باشيم. كسى كه دين را نشناسد نمى تواند توقعى از دين داشته باشد. زيرا بر اساس قانون «ضرورت سنخيت بين علت و معلول»، هر چيزى نمى تواند علت هر چيز شود. مثلاً داروى گوش درد، غير از داروى چشم درد است و نمى توان با آن چشم را درمان كرد. بنابراين تا دين را نشناسيم نمى توانيم از آن انتظارى داشته باشيم.
ج . با قداست دين ناسازگار است.
تعبير «انتظار بشر از دين» دين را در حد لوازم و ابزار مادى تنزل مى دهد و نشان مى دهد كسانى كه مسئله را اين گونه مطرح مى كنند، به دين نگاه ابزارى دارند; همانند نگاه به يك چكش. اين نگاه برخلاف واقعيت دين و ناسازگار با قداست آن است، زيرا دين وابستگى انسان و جهان به خداست كه هم عقايد دارد و هم تكاليف و هم اخلاقيات و نه يك ابزار مادى.
د . اصالت دادن به بشر
اساساً طرح مسئله انتظار بشر از دين، آن هم با اين عنوان ريشه و خاستگاه «اومانيستى» دارد.
توضيح اين كه ماترياليست هاى قرن اخير، چون دريافتند در اين مكتب، انسان فقط توليدكننده و مصرف كننده توصيف شده است (مانند حيوان) و از معنويت در ديدگاه هاى آن ها خبرى نيست، براى فريب دادن مردم، در مكتب فكرى خود معنويتى ايجاد كردند تا ديگران نگويند ماترياليست ها فاقد معنويت اند. آن معنويت مصنوعى، اصالت انسان يا «اومانيسم» است. اينان به انسان اصالت بخشيدند و دين و خدا و مذهب را در خدمت بشر قرار دادند و در مقابل خداپرستان، گفتند اگر مقدسات شما خدا، ملائكه و پيامبران هستند، از نظر ما بشر مقدس است. ايشان تعبير «انتظار بشر از دين» را به جاى «نياز بشر به دين» به كار بردند. نويسندگانى هم كه اين مسئله را مطرح مى كنند از همان مكتب تأثير گرفته اند. اما متدينان، اصالت را به دين مى دهند و بشر را در خدمت دين مى شمارند.
هـ . ناسازگارى اصالت ابزار توليد با اومانيسم
همه مادى گراها و كسانى كه اصالت انسان را مطرح مى كنند و آن را مى پذيرند، انسان را بنده   ى اقتصاد مى دانند و در حقيقت اصالت را به اقتصاد و ابزار توليد مى دهند.
مى گويند ابزار توليد، محرك تاريخ است. نيروى حاكم بر اقتصاد و جامعه شناسى و فرهنگ و... را ابزار توليد مى دانند و مدعى اند اگر ابزار توليد عوض شود، اقتصاد و فرهنگ عوض مى شود. بنابراين كسانى كه مى خواهند اصالت را به انسان ببخشند چون اصالت را به ابزار توليد (اقتصاد) داده اند، در واقع اصالت را از انسان سلب كرده اند.
البته اين اشكال به تمام اومانيست ها وارد است و به كسانى كه تعبير «انتظار بشر از دين» را مطرح مى كنند اختصاص ندارد.
و . مطرح نبودن حق و باطل
كسانى كه مسئله را با عنوان «انتظار بشر از دين» مطرح مى كنند، در واقع به دنبال پيدا كردن «حق و باطل» نيستند. بلكه به دنبال چيزى هستند كه مشكل را برطرف كند. اگر روزى مسلك حق، درد آن ها را چاره كرد، به آن رو مى آورند و اگر روزى هم، مسلك بودايى و هندو و ساير آيين هاى خرافى، درد آن ها را دوا كرد پيرو آن ها خواهند شد. اين ها كارى به حق يا باطل بودن چيزى ندارند، تنها مى خواهند نيازشان را برطرف و مشكل خود را چاره كنند. در حالى كه دين پژوه و متكلم اسلامى هدفش شناخت حق و آيين حق و دورى از باطل است.
علاوه بر اين نتيجه چنين نگرشى، توجيه گرى باطل و تقديرگرايى به معناى نادرست آن است. به عنوان مثال بنابر آيين بودا و برهمن كه به تناسخ اعتقاد دارند، كسانى كه در حال حاضر زنده اند ده ها بار آمده اند و رفته اند. به نظركسانى كه در اين زمان فقير و بدبختند، به خاطر آن است كه در زندگى قبلى گناهكار بوده اند و اكنون جزاى اعمال خود را مى بينند. اما انسان هايى كه در حال حاضر صدرنشين هستند ارواح نيكوكارى بوده اند كه در زندگى جديد، پاداش اعمال خود را دريافت مى كنند. اين انديشه، درد كسانى را كه مى خواهند انقلاب ها را خاموش كنند و بگويند حق با صدرنشين هاست و كارگر و كشاورز حقى ندارد، چاره و مشكلشان را برطرف مى كند.
پس در واقع اين عده دنبال حق و باطل نيستند بلكه دنبال توجيه گرى كار باطل خود هستند، همچنانكه قضا و قدر (به معناى باطل آن)، توجيه گر نظام معاويه بود كه مى گفت قضا و قدر اين است كه من مالك الرقاب شما باشم و شما برده و بنده من باشيد. اينكه در مكتب اشعرى قضا و قدر خيلى با اهميت است ازآثار و بازمانده هاى دوران معاويه است.
محور دوم: نياز بشر به دين
دو عامل باعث نياز بشر به دين مى شود:
الف. حسّ مذهبى
دين به تعبير عوام، غذاى روح انسان است و به تعبير علمى صدايى است كه بشر آن را از درون خود مى شنود.
روانشناسان مى گويند بشر از نظر روحى چهار بعد دارد و يا به تعبير بهتر چهار خواسته غريزى و فطرى دارد و خداوند اين چهار خواسته را در درون انسان ها نهاده است :
1. بعد علمى و حس آگاهى: بشر مى خواهد از وقايع و امور آگاه شود; حتى بچه زمانى كه صدايى بشنود، متوجه آن جهت مى شود تا ببيند صدا از كدام سو آمده است. اين ويژگى همان حس آگاهى و بعد علمى روح انسان است.
اگر خالق انسان اين حس آگاهى را در درون او قرار نداده بود، بشر از نظر علمى در همان پله اول باقى مى ماند. اگر مشاهده مى كنيم بشر، از پلكان علم بالا رفته است، علتش همين حسّ علمى است.
2. حسّ اخلاقى و حسّ نيكوكارى: در همه افراد (حتى فاسق و قاتل) ميل به نيكى وجود دارد. البته گاهى اين ميل، منحرف و فطرت دگرگون مى شود كه امرى ثانوى است. به خاطر اين حس است كه تمام بچه ها راستگو هستند و محال است بچه، روز اول دروغ بگويد زيرا راست گويى، فطرى انسان است و اگر تمام دنيا را جست وجو كنيد، حس آگاهى و حسّ نيكى را در انسانها خواهيد يافت.
3. حسّ گرايش به زيبايى: تمام افراد بشر به موجودات زيبا علاقه دارند. همه مردم وقتى وارد باغى مى شوند از گل هاى زيبا لذت مى برند. اگر حس زيبايى شناسى نبود، هنرى هم نبود و كاشى كارى و خوش نويسى ونقاشى و فرش هاى رنگارنگ و معمارى هاى با شكوه وجود نداشت.
4. حسّ مذهبى: مذهب يعنى توجه به ماوراى طبيعت. در تمام افراد بشر نوعى توجه به ماوراى طبيعت وجود دارد. به ويژه پيش از بلوغ، در نوجوانان بحرانى پديد مى آيد كه توجه به ماوراى طبيعت نتيجه آن است.
ويل دورانت كتابى درباره تاريخ تمدن دارد كه در آن مى نويسد: قديمى ترين آثار باقى مانده از بشر، آثار مذهبى است. هركجا رفته ايم و كنجكاوى كرده ايم، در آن جا آثارى از اعتقادات دينى و مذهبى ديده ايم و آثار دينى همراه بشر بوده است; گويى دين و بشر همزاد بوده اند.
بنابراين معلوم مى شود در تمام افراد بشر نوعى گرايش به دين وجود داشته و دارد. البته اگر اين گرايش در او پرورش يابد، متدين مى شود و اگر محيط و محل تعليم و تربيت، آلوده باشد اين حسّ در باطن منزوى مى گردد. قرآن هم به فطرى بودن دين اشاره مى كند و مى فرمايد:
( فَأَقِمْ وَجْهَكَ لِلدِّينِ حَنِيفًا فِطْرَةَ اللَّهِ الَّتِى فَطَرَ النَّاسَ عَلَيْهَا) ( [2]) .
«پس روى خود را متوجه آيين خالص پروردگار كن اين فطرتى است كه خداوند، انسانها را بر آن آفريده».
كلمه «فطرة الله» در اين جا از نظر ادبى «حال» براى «دين» است; همان كه در قرآن چنين توصيف شده است:
( فِطْرَةَ اللَّهِ الَّتِى فَطَرَ النَّاسَ عَلَيْهَا) ( [3]) .
بنابراين خدا بشر را با روح و انگيزه دينى آفريده است.
فرق بين امور عادى و فطرى
ممكن است اين سؤال به ذهن آيد كه چگونه مى توان امور عادى را از امور فطرى تفكيك كرد و تفاوت آن ها چيست؟
در پاسخ بايد گفت سه فرق بين امور عادى و فطرى وجود دارد:
1. امور عادى علت مى خواهد درحالى كه امور فطرى ذاتى است و غير معلّل.
2. ممكن است در محيط هاى مختلف، امور عادى متفاوت شوند اما امور فطرى ثابتند.
3. امور عادى را مى توان ريشه كن كرد اما امور فطرى، هر چند ممكن است ضعيف و كم نور شوند اما ريشه كن نمى شوند. به عنوان مثال در شوروى سابق، هفتاد و نه سال عليه خدا تبليغ كردند اما بعداز فروپاشى، دوباره بازگشت به مساجد و كليساها آغاز شد و فطرت مذهبى مردم آشكار گشت.
اگر اين چهار حسّ فطرى بشر را درك كرديم مى فهميم كه مذهب، مورد نياز بشر است. بشر مى خواهد با اين حسّ، پاسخ اين سؤال ها را پيدا كند: از كجا آمده ام؟ براى چه آمده ام؟ و به كجا خواهم رفت؟
مذهب به اين سؤال ها جواب مى دهد. اين سوال ها از حسّ مذهبى بشر ناشى شده است و دين به آن ها پاسخ مى دهد و مى گويد:
از كجا آمده ام؟ عالم غيب.
براى چه آمده ام؟ تكامل.
كجا خواهم رفت؟ به جهان ديگر.
بنابراين اولين علت نياز بشر به دين، حس مذهبى بشر است و دين به اين حس پاسخ مى دهد حتى ممكن است بگوييم دين حس علمى انسان را هم تكميل مى كند. از اين رو مى توان گفت: دين كه همان وابستگى انسان و جهان به خداست، پاسخگوى دو بعد از ابعاد روحى بشر است.
همين پاسخ گويى است كه موجب تفاوت انسان شناسى و جهان شناسى خداشناسان و مادى گرايان مى شود; زيرا در نظر خداشناسان، انسان و جهان مانند كتابى است كه اول و آخر دارد و اول و آخر آن هم معلوم است، اما در نگاه مادى گرايان، مانند كتابى است كه اول و آخر آن معلوم نيست .
ب . نياز بشر به قانونگذارى
عامل ديگر نياز بشر به دين، آن است كه اگر بشر بخواهد زندگى متعادلى داشته باشد، نياز به قانونى دارد كه در آن حقوق همه انسان ها رعايت شده باشد. هيچ جامعه اى نمى تواند بدون قانون، بطور متعادل زندگى كند.
 اين قانون را بشر نمى تواند تعيين كند، زيرا بشر از اين قانون سود مى برد و به سود خود و اقوام و قبيله و طبقه و. . . گرايش بيشترى دارد.
اگر بشر، واقعاً بخواهد يك قانون جهانى وضع كند بايد اين قانون از دو شرط برخوردار باشد:
1. قانون گذار، انسان شناس باشد.
2. قانون گذار، سود شخصى نبرد.
اين دو شرط در دين موجود است، اما در قوانين بشرى نيست. به سازمان ملل كه نمايندگان صد و نود و چهار كشور در آنجا جمع شده اند، بنگريد. همه كشورها، عاقل ترين افراد خود را به آن جا مى فرستند، ولى تا به حال نتوانسته اند يك گره از مشكلات بشر باز كنند. چون انسان شناس نيستند و هر كدام مى خواهند به نفع دولت خود كار كنند نه به نفع بشريت و انسانيت.
محور سوم: آثار سازنده دين
براى دين مى توان چهار اثر سازنده بيان كرد:
الف. تكامل علوم در سايه مذهب
ب . ضمانت اجراى قوانين
ج . تعديل غرائز
د . پرورش فضائل
الف . تكامل علوم در سايه مذهب:
از اين همه انسان محقق و كاشف كه با تلسكوپ و ميكروسكوپ پديده هاى جهان را مى بينند مى پرسيم گمشده   ى شما چيست؟ مى گويند مى خواهيم نظام حاكم بر آسمان و زمين و نظام حاكم بر اين ميكروب و ذرات را كشف كنيم. همه به دنبال كشف يك گمشده هستند و آن، نظام حاكم بر عالم خلقت است. از اين كاوشگران مى پرسيم چرا مى گوييد قانون و نظامى هست؟ شايد جهان بى قانون باشد. از اين كه مى گوييد نظامى هست معلوم مى شود اين نظام، سامان دهنده دارد و اگر معتقد به سازمان دهنده نشويم نمى توانيم بگوييم خود طبيعت به خودش نظام بخشيده، چون طبيعت بى عقل و شعور نمى تواند به چيزى نظام ببخشد. بنابراين تكامل علوم، در سايه اعتقاد به ارتباط جهان با ماوراى طبيعت مى باشد. پس اگر به خدا باور داشته باشيم بهتر مى توانيم سراغ تحقيق برويم چون مى دانيم اين جهان سازمان دهنده اى دارد.
انيشتين در كتاب «دنيايى كه من مى بينم» مى گويد:
«من تأييد مى كنم كه مذهب، قوى ترين وعالى ترين محرّك تحقيقات و مطالعات علمى است و فقط آن ها كه معناى كوشش خارج از حد متعارف و باورنكردنى دانشمندان را مى شناسند، مى توانند نيروى عظيم هيجاناتى را كه مصدر اين همه ابداعات عجيب و فنون زندگى است، دريابند».( [4])
مى گويد كسانى كه با محققان آشنا باشند مى دانند محرّك آن ها براى تحقيق، اعتقاد به خدايى است كه به اين جهان نظم و نظام بخشيده و به خاطر اين اعتقاد است كه سراغ كشف نظم و قوانين مى روند و اگر اين اعتقاد نبود هرگز محركى براى تحقيق و كشف رازها نداشتند.
بنابراين دين نه تنها ضد علم نيست بلكه محرّك علم است. دين خيلى مظلوم است. با اين كه دين هميشه محرّك محققان بوده است، مى گويند دين با علم در تضاد است. نه تنها چنين نيست، بلكه راه علم و دين يكى است به شرط اينكه علم هم، علم باشد نه فرضيه و تئورى.( [5])
ب . ضمانت اجراى قوانين
دين، ضامن اجراى قوانين است و اين بدان معنا نيست كه ما نظام هاى ظاهرى را نپذيرفته ايم; نظام هاى ظاهرى پذيرفته شده است; بشر شهردارى و نيروى انتظامى و... مى خواهد.
در اسلام هم قوه مقننه هست به معناى برنامه ريز نه «قانونگذار» و هم قوه قضائيه هست ( يا داوود اِنَّا جَعَلْنَاكَ خَلِيفَةً فِى الأرْضِ فَاحْكُم بَيْنَ النَّاسِ بِالْحَقِّ)( [6]) و هم قوه مجريه كه همان امر به معروف و نهى از منكر است. ما قواى سه گانه را پذيرفته ايم. پس اسلام داراى نظام است.
در كتاب «معالم الحكومة الاسلامية» درباره هر سه قوه از نظر آيات و روايات بحث شده است. ولى معتقديم اين نظام هاى سه گانه تا حدى مى تواند جلوى قانون شكنى ها را بگيرد. اما جلوگيرى از قانون شكنى هاى پنهان، كار قواى سه گانه نيست بلكه كار مذهب و اعتقاد به خدا است. اعتقاد به دين، بخشى از قوانين را در نهان اجرا مى كند.
مثلا اگر سيم لختى كه نيروى برق در آن جريان دارد در اينجا باشد، چه كسى حاضر است دستش را به آن بزند؟ هيچ كس. چرا؟ چون مى داند دست زدن همان و مرگ هم همان.
اگر انسان يقين كند كه اين عمل، ظاهر و باطن دارد; ظاهر آن طلا و نقره است و باطن آن آتش، هرگز مال مردم را نمى خورد.
دين علاوه بر ظاهر، باطن ها و پنهانى هاى اعمال را به ما مى شناساند. بنابراين اگر دولت هاى جهان، دين را ترويج كنند قسمت زيادى از قوانين خود به خود اجرا مى شود.
عده زيادى از مردم اگر بدانند قانون راهنمايى و رانندگى، قانون شرع است، و نقض آن خلاف و گناه است و نتيجه گناه، آتش است، مرتكب خلاف نمى شوند.
آيه( انّ الَّذِينَ آمَنُواْ وَلَمْ يَلْبِسُواْ إِيمَانَهُم بِظُلْم أُوْلَئِكَ لَهُمُ الأَمْنُ ) ( [7]) دراين باره است. امنيت در جامعه اى است، كه اعضاى آن يكتا پرست باشند.
 البته اين آيه، قواى سه گانه را نفى نمى كند ولى چون در خفا، قانون شكنى براى مردم آسان است اگر بخواهيم بخشى از قوانين در خفا اجرا شود، بايد ايمان را ترويج كنيم.
داستان يوسف و زليخا، بهترين شاهد بر اين سخن است; آن جا كه يوسف گفت: ( معاذالله اِنَّهُ رَبّى اَحْسَنَ مَثْوَايَ) ( [8]) ، همان قوه و قدرت ايمان بود. او با علم غيب و آگاهى كامل مى دانست كه باطن اين عمل آتش است. در سوره تكاثر مى خوانيم: ( كَلاَّ لَوْ تَعْلَمُونَ عِلْمَ الْيَقِينِ لَتَرَوُنَّ الْجَحِيمَ) ( [9]) اگر علم يقين پيدا كنيم از همين جهان آتش را لمس كرده و مى بينيم.
ج . تعديل كننده غرايز:
خداوند به همه ما غريزه داده است، و اين يك ضرورت در وجود ما است. گمان نكنيد غريزه به ضرر ما است. خشم و غضب نعمت است. اگر خشم و غضب نباشد، انسان طعمه درندگان مى شود. اگر شهوت نباشد نسل انسان قطع مى شود، اگر علاقه به ثروت نباشد تمدن از بين مى رود.
روزى عيسى بن مريم(عليه السلام) ديد پيرمردى نهال مى كارد، گفت: «خدايا اميد را از قلب اين مرد بگير.» پيرمرد نهال را رها كرد و در گوشه اى نشست. بعد دعا كرد خدايا اميد را به اين پيرمرد بازگردان. دو مرتبه بلند شد و نهال را كاشت. حضرت مسيح(عليه السلام) سؤال كرد: «پيرمرد! چرا دو حال مختلف در تو ديدم؟»
گفـت: «مشغـول كاشتـن بـودم كه بـا خـود فكـر كـردم از كجا معلـوم كـه من از اين نهال بهره خواهم گرفت. پس آن را رها كردم. بعد فكر كردم شـايد عمـر مـن طولانى شـود و من از اين نهال بهره بگيرم. دوباره به نهال كارى مشغول شدم.»
اميد مايه حيات است. هر يك از اين غرائز اگر در مسير خودش باشد خوب است. انسان مادى براى مال و مقام و منصب حد و مرزى قائل نيست. بنابراين مذهب و دين و اعتقاد به آخرت يكى از آثارش اين است كه خشم و شهوت را محدود مى كند و فردى روز عاشورا براى ملك رى، پسر پيغمبر را نمى كشد. تمام اين ها به خاطر دورى از دين است.
اگر تعداد كشته هاى عراق در دوران صدام را حساب كنيم، شايد در طول چهارده قرن، غير از حمله مغول اين تعداد از مردم عراق كشته نشده باشند.
اين نتيجه غريزه خشم و شهوت و مقام خواهى است. مذهب، اثرش اين است كه اين غرايز را تعديل مى كند. ( [10])
د . پرورش دهنده فضائل:
اگر بخواهيد باغچه اى را آباد كنيد ابتدا علف هاى هرز را از بين مى بريد، بعد گل ها را مى كاريد. در علم اخلاق كار اول را تخليه و دومى را تحليه مى نامند.
 نفس ما به مزرعه اى شبيه است كه در آن علف هرز زيادى روييده است. بايد علف هاى هرز را به وسيله تعديل غرايز، تخليه كرد. بعد از آن نوبت پرورش فضائل مى رسد و گلهاى عفت و عدالت خواهى و مانند آن كاشته مى شود. تمام اين فضايل انسانى در سايه اعتقاد به خدا، وابستگى انسان به خدا و اعتقاد به اين كه بعد از دنيا، زندگى ديگرى هست پرورش مى يابد.
چرا بشر مى خواهد سقط جنين را قانونى كند؟! چون دچار بى عفتى است. عفت گلى است كه بستر آن، نفس دخترى است كه از خدا بترسد. اگر ترس از خدا داشته باشد عفت در گلستان او رشد مى كند. آدم ثروتمند نيز هر روز بر ثروت خود نمى افزايد; بلكه مقدارى به ديگران مى دهد. ( [11])
محور چهارم: هدف بعثت انبيا
انبيا براى دعوت به توحيد آمده اند. همه كمالات در توحيد است. توحيد انواع و مراتبى دارد:
1. توحيد در ذات.
2. توحيد در خالقيت;
3. توحيد در ربوبيت;
4. توحيد در عبادت. ( [12])
اما در ظاهر، انبيا فقط براى مرتبه اخير آمده اند چون سه مرتبه اوّل تقريباً بين بشر پذيرفته شده است. انبيا فقط براى مرتبه چهارم آمده اند ( وَلَقَدْ بَعَثْنَا فِى كُلِّ أُمَّة رَّسُولاً أَنِ اعْبُدُواْ اللّهَ وَاجْتَنِبُواْ الطَّاغُوتَ) . ( [13])
عبادت دو ركن دارد:
يكى ركن ظاهرى (خضوع)، و ديگرى ركن قلبى. عبادت وقتى صدق مى كند كه اين دو ركن وجود داشته باشد. عبادت وقتى مطلوب است كه من او را در سرنوشت خود مؤثر بدانم و فكر كنم سرنوشت من به دست اوست و اگر اين ركن نباشد اعمال من عبادت نيست. ملائكه بر آدم سجده كردند ولى عبادت نكردند; كرنش بود، اما ريشه اش نه خالقيت بود و نه ربوبيت. فقط به عنوان معلم سجده كردند.
حضرت يعقوب(عليه السلام) و فرزندانش در مقابل يوسف(عليه السلام) ، سجده كردند ولى فقط به خاطر خضوع نه عبادت. البته در اسلام سجده براى غير خدا حتى به عنوان تعظيم حرام است. ما حتى در حرم ائمه(عليهم السلام) ، نبايد براى آن ها سجده كنيم. حتى سجده شكر به عنوان توفيق زيارت پيدا كردن را بايد در جايى ديگر، انجام داد تا دشمن بهانه اى براى اعتراض پيدا نكند. ( [14])
ما شيعيان كه به حرم ها مى رويم، نه ائمه را آفريدگار مى دانيم و نه كردگار. در تمام زيارت هاى ما آنان را به عبوديت خدا توصيف مى كنيم، ولى در عين حال آنها، مقام شامخى دارند و «مستجاب الدعوه» هستند و ما به ايشان احترام مى گذاريم. توسل ما، توسل به دعاى آن ها و براى اين است كه در حق ما دعا كنند و دعاى آن ها مستجاب مى شود.

[1] . توبه: 32.
[2] . روم: 30.
[3] . همان.
[4] . مدخل مسائل جديد در علم كلام، آية الله العظمى سبحانى، ج3، ص221.
[5] . همان، ص221، انتظار بشر از دين، جوادى آملى، ص43-41.
[6] . ص: 26. « اى داود! ما تو را نماينده و خليفه در زمين قرار داديم، پس در ميان مردم به حق داورى كن » .
[7] . انعام: 82; ترجمه:آنها كه ايمان آوردند، و ايمان خود را با شرك و ستم نيالودند، ايمنى تنها از آنِ آنها است و آنها هدايت يافتگانند.
[8] . يوسف: 23; ترجمه: پناه مى برم به خدا! او صاحب نعمت من است، مقام مرا گرامى داشته.
[9] . تكاثر: 5; ترجمه: چنان نيست (كه شما خيال مى كنيد) اگر شما علم اليقين (به آخرت) داشتيد (افزون طلبى شما را از خدا غافل نمى كرد).
[10] . مدخل مسائل جديد در علم كلام، آية الله العظمى سبحانى، ج3، ص223 .
[11] . همان، ص224 .
[12] . الالهيات، آية الله العظمى سبحانى، ج2.
[13] . نحل: 36; ترجمه: ما در هر امّتى رسولى برانگيختيم كه:خداى يكتا را بپرستيد و از طاغوت اجتناب كنيد.
[14] . الشفاعة فى الكتاب و السنة، آية الله العظمى سبحانى، ص78-70.