فارسی العربیة
صفحه اصلی مقالات دروس خارج مجله کلام اسلامی تصاویر استفتائات اخبار قاموس المعارف ریحانة الأدب
مقالات برگزیده
دسترسی سریع به مقاله
امامت نزد شیعه
افسانه خان الأمين
آيا شيعيان پس از نماز سه بار مي‌گويند: «خان الأمين»؟

پاسخ: آنچه در سؤال آمده است، حاكي از نوعی افترا و دروغ بر پيروان اهل بيت(علیهم السلام) است. فردي كه اين نسبت را به شيعه داده ـ و ذهن پرسشگر را آلوده ساخته است ـ از ريشة آن آگاه نيست. توضيح اين كه يهوديان معتقد بودند كه رشتة نبوت بايد در خاندان يعقوب پيوسته بماند و از اين خاندان بيرون نرود، ولي آنگاه كه پيامبر گرامي (ص) با دلايل قطعي ظاهر شد، به اين فكر افتادند كه جبرئيل را به خيانت متهم كنند و اين شعار را سر دادند: «خان الأمين! خان الأمين! خان الأمين! » يعني او در وحي الهي خيانت ورزيد و به جاي آن كه نبوت را در فرزندان اسحاق ابقا كند، به فرزندان اسماعيل منتقل كرد و از همين جهت، يهود از دشمنان سر سخت جبرئيل امين هست.

فخر رازي در تفسير خود مي‌نويسد: جامعه يهود، جبرئيل را فرشته عذاب مي‌نامند، و دربارة او مي‌گفتند: خدا به او دستور داده بود كه نبوت را در سلسله فرزندان اسرائيل قرار دهد ولي وی آن را به فرزندان اسماعيل داد! اتهام جبرئيل به خيانت مربوط به اين گروه است كه او را به خيانت در عوض كردن محل نبوت متهم كرده و به عللي او را دشمن مي‌شمردند[1] و به دوستي ميكائيل تظاهر مي‌كردند. قرآن در مقام انتقاد از عقيدة آنان مي‌فرمايد:

«قُلْ مَنْ كانَ عَدُوّاً لِجِبْريل فانّهُ نَزّلَهُ عَلى قَلْبِكَ بإذْنِ اللّهِ مُصَدِّقاً لِما بَيْنَ يَدَيْهِ وَهُدى وَبُشْرى لِلْمُؤْمِنين».[2]

«بگو هر كس با جبرئيل دشمن باشد] دشمن خداست[، و او مأموري بيش نيست كه به اذن خدا قرآن را بر قلب تو نازل كرده، كتاب‌هاي پيشين را تصديق مي‌كند، و مؤمنان را هدايت نموده و مايه بشارت است».

اكنون ببينيد مطلبي را كه يهود با آن بر ضدّ مسلمانان شعار مي‌دادند، چگونه برخي از افراد بي‌تقوا و دشمنان وحدت اسلامي، آن را به شيعه نسبت مي‌دهند و مي‌گويند: شيعه معتقد است كه جبرئيل خيانت كرده و به جاي اين كه علي را به مقام نبوت منصوب كند، آن را به پيامبر اسلام(ص) عطا كرده است!

ميليون‌ها نفر از شيعيان در جهان نماز مي‌گزارند، و از ميان آنان حتي يك نفر چنين عبارتي را بر زبان نمي‌آورد، بلكه همة آنها با بلند كردن دست‌ها، سه بار«اللّه اكبر» مي‌گويند و بسياري از آنان، حتي از اين كه چنين اتهامي بر آنان وارد مي‌شود، بي‌خبرند.[3]

--------------------------------------------------------------------------------

[1] .  تفسير كبير فخر رازي، ج3، ص 195، دار احياء التراث العربي، بيروت.

[2] .  بقره/97.

[3] گزیده راهنمای حقیقت، آیت الله سبحانی، ص 141.